benetyte

Marija Benetyte Benetyte itibaren Lopigna, Fransa itibaren Lopigna, Fransa

Okuyucu Marija Benetyte Benetyte itibaren Lopigna, Fransa

Marija Benetyte Benetyte itibaren Lopigna, Fransa

benetyte

Bu kitaba dört yıldız vermekte tereddüt ettim, çünkü Rüzgarın Gölgesi kadar iyi değildi. Yine de, Zafon'un hikayede ciddi boşluklar olmasına rağmen harika pasajlar var. Kolayca sıkıştırılmış ve biraz parçalanmış olabilir. Yerel bir gazetede asistandan zengin ve suçlu bir patronun yardımıyla bir dizi popüler kuruş gerilim yazarının yazarı (bir takma adla yazarak) olmak için ilerleyen genç bir yazarın hikayesini ortaya çıkarmak için tanıdık uğraklara geri döner, (yeni bir dini teşvik edecek) bir masal yazmak için yayınlanan gizemli bir Parisli tarafından ona yaklaşıldığında. Her ne kadar konuşulmamış olsa da ve başlangıçta bir vampir hikayesi okuduğumu düşünmüştüm, villian düşmüş bir melek, hatta Lucifer'in kendisi gibi görünüyor. Açık olan, kahramanın yaramazlıklarla ve sonra korkuyla kuşatılmış olması ve daha sonra aktiviteleri ve araştırmaları kaçınılmaz olarak etrafındaki insanlara talihsiz olaylara yol açan bir Tifo Mary'nin bir şey haline gelmesidir. Kalbi, evliliği (kime açıklamayacağım) onu parçalayan genç bir kadına ait. Sanırım hikayenin en güçlü yanı, kendini hayatına aşılayan genç ve istekli bir yazarla olan ilişkisi; potansiyel bir kocayla tanıştırmak için yaptığı manevralar değerlidir. Genel olarak, Zafron bu romanın kontrolünü kaybediyor gibi görünüyor. Birlikte iyi asılı değil. Belki de editörü daha zor olmalıydı. Yine de, son zamanlarda okuduğum kurguların çoğundan daha iyi.

benetyte

Harika kitap. Schaeffer'in, Hıristiyan düşüncesinin arkasındaki rasyonaliteyi gösterme ve diğer dünya görüşlerini bozma yeteneği sayesinde dünya üzerinde büyük bir etkisi oldu. Önemlisi, bunu şefkat ve sevgi ile yapıyor ve Hıristiyanları düşünmek için harika bir model.

benetyte

Kısa, kötü yazılmış bir inceleme: http: //blog.newsarama.com/2009/03/29 / ...

benetyte

The type of story a talented writer like Steinbeck could write in 10 days. Accessible, made for easy digestion for the most part, but still likable in tone and characterization. Perfect for those American high schools where students can read. Or maybe the movie version? Thought the scene in Crooks' quarters was perhaps the most poignant, significant, and meaningful. Lennie gets a little too rational and talkative there in one of the scenes toward the end.

benetyte

I thought Moosewood was all veggie, but there' some fish in here - not that I'm complaining, as I went pescatarian myself two years ago. This book does a very good job of covering the world, and much more intelligently than most; Africa is actually broken down into regions (who knew it was a continent, not a country!), as is Asia and Latin America, which is not only politically and socially but culinarily refreshing. Oh, and the food is fantastic.

benetyte

If you gave John Piper free reign on a topic, this is the book he would write. Like a prolific, over-avid student with no word limit on his final essay, Piper writes an otherwise great work on salvation that is bloated beyond sanity. Had he cut it to half the size or expanded on the application, it may have been a classic. You know the guy in class who writes a stream of words for an essay hoping to get something right (I was that guy) -- this book reads the same way. No doubt that Piper's Reformed theology is strong, yet I ended up browsing past so much of the repetition. There is also a random exposition of 1 John scattered throughout the book that could have been its own work. Instead it is woven in abrupt places like filler, which killed the pacing. Piper emphasizes a Calvinist view here that is well articulated: We are chosen by God as His children without any of our own contribution. This is the particular doctrine that many theologians, even if they believe, have difficulty grasping. Piper makes a clean biblical case without being too "Calvin-y" and shows our total dependence on God's initiative. The closing chapters also apply this truth well, and we see glimpses of the book it could have been. Bottom Line: A book called Finally Alive from the wonderful John Piper should not be boring. When I finished, I was too glad it was Finally Over. Yet through the smear of words there is sound doctrine, even compelling doctrine, that may re-affirm the Reformed crowd. If you're a Piper fan, he has written better.

benetyte

Excellent reading for decoding values of our projected society